3. místo ve čtenářské anketě "Dům roku 2020" pro řadové rodinné domy z Ytongu

Tradiční čtenářská anketa „Dom roka 2020“, vyhlášena časopisem Rodinný dom, zná své vítěze. 3. místo v kategorii Individuální domy získaly řadové rodinné domy v Nové Dubnici, realizované společností Neture Bau a postavené ze stavebního systému Ytong. Gratulujeme!

Soutěž měla dvě kategorie - Individuální a Typové rodinné domy, a čtenáři časopisu Rodinný dom v ní hlasovali formou SMS zpráv. Součástí každé SMS zprávy byl kromě označení domu soutěžní kód, který vycházel v závěru roku na obálce časopisu.

Domy jsou koncipovány jako patrové domy s volnou dispozicí - zejména v přízemí je prostor ponechán volně a je propojen se zahradou. Tato část domu je bezbariérová a také koupelna na tomto patře se dá s malou úpravou změnit na kompletně bez bariér. Na patře se nacházejí tři prostorné pokoje. Esteticky jsou domy pojaté jednoduše a minimalisticky, výrazným prvkem je obklad fasády – autoři tu použili modřín původem z Nízkých Tater. Domy splňují kritéria energetické třídy A0 a mají některé prvky pasivní výstavby.

Rodinné domy jsou postaveny s ohledem na budoucnost stavebnictví i majitelů - je zde patrná snaha nabídnout bezstarostné městské bydlení i znalost vývoje nových norem. Do této koncepce zapadá také volba stavebního materiálu - obvodové zdivo je z tepelněizolačních tvárnic značky Ytong, tento systém byl použit i pro vnitřní příčky. „Výhodu Ytongu vidíme v tom, že je homogenní a přispívá k neprůvzdušnosti obálky. Dokážeme tak efektivně zabránit tepelným mostům. To je pro domy, které jsme chtěli dovést na hranici pasivních hodnot, důležité. I díky lehké zpracovatelnosti Ytong přispívá k variabilitě prostoru - například přízemní obytná část je koncipována tak, aby si finální umístění kuchyně zvolili majitelé. A materiál, do kterého se dobře umisťují zařizovací prvky, jim umožní snadnou realizaci." uvádí k volbě materiálu ing. Matej Rehák, jeden ze spolumajitelů společnosti Neture Bau.

3. místo ve čtenářské anketě Dům roku 2020 pro řadové rodinné domy z Ytongu
3. místo ve čtenářské anketě Dům roku 2020 pro řadové rodinné domy z Ytongu