Středoškolskou soutěže Xella vyhrál student s projektem na bydlení a podnikání

Společnost Xella vyhlásila výsledky 11. ročníku soutěže pro žáky posledních dvou ročníků středních průmyslových, odborných a vyšších odborných škol se zaměřením na stavebnictví. Žáci třetích ročníků projektovali rodinný dům a žáci čtvrtých ročníků bytový dům nebo objekt občanské výstavby. Podmínkou bylo vy projektu využít kompletní stavební systém Ytong včetně jeho doplňků a novinek.

V České republice probíhá soutěž ve čtyřech regionálních kolech, ze kterých postupují tři vítězné projekty do celostátního kola. Jejím účelem je podpořit práci na ročníkových projektech, zároveň také rozvíjí samostatné tvůrčí činnosti a slouží jako příprava ke studiu na vysoké škole.

Hodnoticí komise zvolila jako nejlepší projekt Davida Fouda ze stavební průmyslové školy v Plzni. „Jedná se o graficky čisté řešení, jehož hmotové členění je čitelné. Vyvážená je kvalita technické dokumentace a vizualizace. Konstrukční řešení je reálné, projekt je plně realizovatelný ve stavebním systému Ytong. Téma propojuje podnikání s bydlením a je znatelné, že projekt byl zpracováván se zájmem o danou tematiku. Nutno ocenit též přizpůsobení se tvaru pozemku. V dalším kroku je doporučeno vyřešit některé statické prvky“, uvádí k vítězné práci jeden ze členů poroty, Ing. arch. Zuzana Menšíková, technický poradce společnosti Xella.

Samotný student se soutěže účastnil již podruhé. Prvním neúspěchem se však nenechal odradit a rok příprav se mu vyplatil. „O soutěži jsem se poprvé dozvěděl ve třetím ročníku, kdy jsem se soutěže poprvé zúčastnil s rodinným domem. Ač neúspěšně, ale už tehdy jsem věděl, že se příští rok zúčastním znovu. Ve čtvrtém ročníku jsme měli ve škole za úkol vypracovat projekt na stavbu občanské vybavenosti na existujícím pozemku, jehož součástí bude také byt s pochozí střechou. Zvolil jsem si pozemek v mé vesnici, který je dlouhodobě nevyužíván a má velmi specifický tvar. Mým záměrem bylo vytvořit objekt, který bude tvarově přizpůsobený tvaru pozemku, a maximálně jej tak využije. Téma stavby jsem zvolil podle své záliby v historických vozidlech. Proto jsem se rozhodl vytvořit autoservis pro renovaci historických vozidel. Kvůli náročnosti této stavby a složitému tvaru objektu byl materiál Ytong nejlepším řešením, především pro jeho snadnou adaptaci. Práce na tomto projektu byla pro mě velice přínosná, ale časově náročná, protože jsem se snažil také o vytvoření funkčního BIM modelu,“ říká David Foud.

Druhé místo obsadil Pavel Gebauer ze Střední průmyslové školy stavební v Opavě a třetí byl Lukáš Beňa ze Střední průmyslové a umělecké školy Hodonín. Kompletní výsledky všech kol jsou zveřejněny zde.

Středoškolskou soutěže Xella vyhrál student s projektem na bydlení a podnikání