Xella Group

Tržby: cca 1,5 miliard EUR
Počet zaměstnanců: 7.095 zaměstnanců (k 31. prosinci 2020)
Výroba / Země: 95 výrobních podniků
Obchodní zastoupení: Obchodní zastoupení ve více než 25 zemích

Xella Group vyrábí a obchoduje se stavebním materiálem (pórobetony Ytong and Hebel, vápenopískové tvárnice Silka, minerální tepelně izolační desky Multipor). Vlastníkem je společnost Lone Star - přední soukromá investiční společnost, která celosvětově investuje do nemovitostí, kapitálu, úvěrů a dalších finančních aktiv.

Pozice na trhu

Na základě několika zdrojů věříme, že jsme:

Ocenění koncernu Xella

 1. Největší výrobce pórobetonu v Evropě z hlediska objemu a to na základě různých zdrojů včetně článku s názvem „Přehled evropského pórobetonového průmyslu"; část 2: "Klíčoví výrobci, podnikové inženýrství a technologie“, vydaného v dubnu 2010 v "BFT International“ („Přehled evropského pórobetonového průmyslu“).
 2. Největší výrobce podle počtu výrobních závodů; toto tvrzení je založeno na informacích z publikace s názvem "Stavění ... přirozeně s vápenopískovým materiálem", kterou vydala Evropská asociace vápenopískových výrobců
 3. Na základě výběru značky Ytong mezi značky zahrnuté v knize „Deutsche Standards. Marken des Jahrhunderts“ („ Německé normy, Značky století „).
 4. na základě objemu prodejů Xella na trhu se sádrovláknitými deskami v roce 2014, uvedeno v B+L studii trhu
 5. dle celkového objemu výroby
 6. na základě uvedení společnosti Xella v knize “Lexikon der deutschen Weltmarktführer” (“Encyklopedie největších německých světových lídrů trhu“). Pozice na trhu vychází z průzkumu podporovaného povědomí o značce ze studie IMC Brand Awareness z Q2/2014. Ytong, Silka and Hebel jako značky zdicích materiálů, Fermacell jako segment suchých obkladů, což jsou klíčové oblasti společnosti Xella.

Historie společnosti – hlavní milníky

 • 1929
  Začátek komerční produkce pórobetonu v Yxhult, asi 200 km západně od Stockholmu (Švédsko). První bloky byly prodávány pod názvem Yxhults Anghärdade Gasbetong, z čehož byla následně značka Ytong odvozena.
 • 40.-léta
  Počátky značky Hebel v Německu, kdy Josef Hebel vyvinul a nechal si patentovat ocelí vyztužený pórobeton a odstartoval první továrnu pro průmyslovou výrobu stavebních prvků pro stěny, stropy a střechy.
 • 1951/1952
  V Německu začala výroba tvárnic Ytong v městech Salzgitter a Messel.
 • 1948
  Společnost Haniel zahájila obchod se stavebním materiálem; Počátky společnosti Xella jsou spojeny s obchodní a stavební činnosti Haniel Group (Franz Haniel & Cie. GmbH a jejích poboček a dceřiných společností).
 • 1951
  Společnost Haniel začala s výrobou pemzy.
 • 1956
  Společnost Haniel zahájila produkci vápenopískových prvků a to formou akvizice.
 • 1994
  Společnost Haniel Group realizovala program restrukturalizace portfolia a zbavila se svých vedlejších činností. Poté následovaly strategické kroky k vytvoření silnější pozice na trhu se zdícími stavebními materiály. Tento proces konsolidace na německém trhu se zdícími stavebními materiály iniciovala společnost Haniel Group a zahrnoval hned několik akvizic středně velkých německých výrobců vápenopískových prvků.
 • 2001
  Akvizice Fels/Hebel Group a Ytong Group Tato akvizice doplnila a posílila produktové portfolio zdících stavebních materiálů zavedenými značkami Ytong a Hebel, zvýšila stupeň vertikální integrace (aktivitami společnosti Fels – vápenný segment), rozšířila produktové a tržní portfolio se sádrovláknitými deskami se značkou a aktivitami společnosti Fermacell a rozšířila tak svoji mezinárodní působnost.
 • 2003
  Představení a odstartování značky Xella na Mnichovském stavebním veletrhu BAU Trade Fair.
 • 2004-2013
  V tomto období společnost Xella pokračovala v globální expanzi se zaměřením na asijské země a země střední a východní Evropy. V obchodním segmentu stavebních materiálů Xella v letech 2004 až 2015 získala nebo založila 27 závodů, z nichž se většina nachází ve střední a východní Evropě, v Číně a v Americe. Zejména v roce 2012 získala Xella výrobní závod pórobetonu v České republice a nedokončený závod na výrobu sádrovláknitých desek v Orejo, ve Španělsku, který zahájil provoz v obchodním segmentu suchých obkladů v květnu 2013.
 • 2008
  Společnost Haniel prodala skupinu fondům řízenými pobočkami Goldman Sachs a fondům a/nebo investičních celkům pod správou PAI Partners, kteří jsou tedy v současnosti nepřímými akcionáři společnosti Xella.
 • 2010
  Expanze do nové obchodní oblasti zvané Ecoloop, která vyvíjí a má v úmyslu uvést na trh novou technologii syntetických paliv, a která je v rámci naší současné obchodní struktury součástí našeho vápenného segmentu.
 • 2016
  PAI Partners a Goldman Sachs prodávají Xella Group investiční skupině Lone Star, dosavadním nepřímým akcionářům společnosti Xella.
 • 2017
  Součástí Xella Group se akvizicí stává přední evropský výrobce izolačních materiálů Ursa. Dochází k prodeji obchodní jednotky Fels.